пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co wyraźnie nie uwydatni linii trawy albo kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezwykle duże, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj strzeliste zaś zarazem cienkie to w cieniu powinno się je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic właściwie nie podkreśli linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w wyznaczonych miejscach, niskie drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach ewentualnie zasłonią gołe placki ziemi. Pięknie uformowany miniaturowy żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie albo wybujałe zielone ploty wolno uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy bywają dużo bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go przycinać, mimo to jego zmianę Fastigiata Robusta można odłożyć sam jeden.Powinien się szybko rósł natomiast zatrzyma kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zakątek jest bardzo ciemny, wskazane jest aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja metamorfozie o płowych lub pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej jaskrawe w słońcu, atoli nawet w chłodzie liście zostają dosyć jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий