понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak często służą również za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety plastikowe stawia się w słonecznych elementach, w których w mgnieniu oka rosną i mocno gęstnieją. Sporo wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, często tez bujnie rozkwitają, ale potrzebują także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastyku z Nasielska mogą być niezmiernie wysmukłe, jednak powinno się je regularnie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie plot zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku z Sułkowic stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий