среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je odr��żnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także ciąć na sześciany o równych zarysach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia Winylowe używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na plotki plastikowe na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia z PCV na plot i bramkę ze sztachetek konstruuje się z skał różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nierównych układach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, aby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie PVC z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий